ŠKOLA SCLEROSIS MULTIPLEX
4. – 6. apríla 2008
Prof.MUDr. D.Bartko, PhD., DrSc
Program na stiahnutie
ZÁVEREČNÉ SLOVO
Honorary Member of American Academy of Neurology,
Premium Professional Member of American Heart Association
and Stroke Council of American Stroke Association
Member of Royal Society of Medicine (London), najstaršej Lekárskej spoločnosti
Founding Member of European Stroke Organization (predtým Council)
Founding Member and 1st President of Paneuropean Society of Neurology
Dovoľte mi, aby som sa úprimne poďakoval za pozvanie byť čestným predsedom tohoto vydareného vedeckého a odborného podujatia. Veľmi si to vážim. Sľubujem Vám, že Vašu dôveru nikdy nesklamem. Súčasne Vás chcem srdečne pozdraviť. Na požiadanie organizátorov rád som sa ujal funkcie zhodnotiť toto podujatie v kontexte s tým, aká je dnešná slovenská neurológia, aká bola a aká by chcela byť. Aké je jej postavenie v rámci európskej a svetovej neurológie.
Aké bolo toto vedecké podujatie?
Každé hodnotenie musí vychádzať z určitých kritérií, parametrov a indikátorov, ktoré sa musia snažiť kvalitatívne a kvantitatívne zhodnotiť priebeh podujatia.
Tématika
Venovať vedecké podujatie tématike sm. bolo výborne premyslené, správne zvolené a výborne zorganizované. Ide o závažné ochorenie, časté ochorenie, dosiaľ nevyliečiteľné ochorenie, i keď s novými sľubnými terapeutickými výsledkami, ochorenie invalidizujúce, vedúce často k ťažkému handikapu, ekonomicky náročné a predovšetkým ťažko zhoršujúce kvalitu života pacientov. Preto rozhodnutie zorganizovať ho bolo správne, nanajvýš potrebné a chvályhodné. Celé podujatie bolo zamerané výlučne na sclerosis multiplex, naväzujúce na pravidelné sympózia venované tejto tématike a organizované tou istou skupinou nadšencov pre neurológiu. Malo charakter základných poznatkov (basic knowledge) a poznatkov nových (advanced knowledge). Možno konštatovať, že sa prebrali a prediskutovali skoro všetky aspekty SM, jej patofyziológia, syndromológia, klinika, diagnostika, diferenciálna diagnostika, terapia, aj sociálne aspekty. Menej sa hovorilo o epidemiológii a rehabilitácii.
Obsahové spracovanie a forma prednášok
Obsah a forma prednášok boli excelentné. Jasne dokumentovali poctivú prípravu a tvorivú fantáziu pri príprave. 95% spĺňalo kritéria pre prezentáciu, boli čitateľné, neprepchaté údajmi a číslami v tabuľkách, graficky názorné a viaceré aj esteticky vkusné. Čo treba vyzdvihnúť, že to všetko fungovalo, výborné ozvučenie, každý mikrofón bol funkčný, premietanie ani raz nezaškrípalo, malo švih, pružnosť, čo podporovala výborná atmosféra a prostredie hotela v ktorom sa podujatie konalo. Prednes bol perfektný. Bolo príjemné počúvať prednášky naších rozkošných neurologičiek (Doc. Klímová, MUDr. Procházková, MUDr. Kanianská, MUDr. Szilasiová, MUDr.Tormasiová, prim. Kravecová, MUDr. Lisá, MUDr. Mikulášiková a ďalšie). Bolo to obsohovo prefektné a formálne rozkošné. Také aké naše neurologičky sú aj v skutočnosti. A pravdaže aj výborné prednášky mužskej časti neurológov.
Multidisciplinárne podujatie
Osobitne vyzdvihujem multidisciplinárny prístup. Boli tu nielen neurológovia, ale i radiológovia, imunológovia, pracovníci výskumu a ďalší. Počuli sme výbornú prednášku nášho popredného radiológa prim. Belana, CSc, o význame použitia MRI v diagnostike SM, excelentnú prednášku doc. Rosocha, CSc. o bunkovej terapii a autoimunite, čo je dnes boomom v medicíne, výbornú prednášku MUDr. Štourača z Brna o mechanizme účinku imunomodulatorov v liečbe SM a ďalšie. Takýto prístup vždy skvalitňuje každé vedecké podujatie. Myslím si, že by:
1. kategorickou požiadavkou každého neurologického podujatia mala byť multidisciplinárnosť.
Rožširuje to vedomosti, prináša nové podnety, nové metódy do neurologickej praxe i výskumu a preto aj nové progresívne výsledky.
Diskusia
Osobitne vyzdvihujem diskusiu.Bola výborná, podnetná, provokatívna ale i slušná. Prinášala mnohé nové podnety, napr. otázku „škály v neurológii“. Nijaký medicínsky odbor, okrem laboratórnych disciplín nemá také možnosti kvantifikovať klinický stav ako neurológia. Týka sa to aj SM. Domnievam sa však že nestačí len EDSS, ale že treba využívať aj ďalšie škály a nielen v SM, ako je NIHS, mRankin škála, Bartels, škály pre demencie, pre Parkinsonsky syndróm, pre poruchy vedomia, poškodenie miechy, pre poruchy kognitívnych funkcií a mnohé ďalšie. Mimoriadne významné je hodnotenie kvality života neurologických pacientov. Máme na to príslušné, vedecky overené, výborné kvantifikovatelné škály, doporučené dokonca WHO. Podľa môjho názoru:
2. Ďalšou kategorickou požiadavkou v neurológii je zaviesť do rutinnej praxe zhodnotenie neurologického deficitu kvantifikovateľnými škálami. Významne to zvýši kvalitu zdravotnej starostlivosti, odstráni subjektívne hodnotenie, umožní kvantifikovať zmeny neurologického obrazu v priebehu ochorenia (longitudinálne), zvýši imidž a kredit neurológie a umožní serióznejšie hodnotenie výsledku liečby pacientov. V neposlednom rade to významne prispeje ku kvalite vedeckej práce.
Kritéria diagnostiky
O tých sa veľa diskutovalo. Niet pochýb o tom, že dobré kritéria sú základom správnej a presnej diagnózy. A odborníci v SM patria medzi pionierov v tomto smere. Kritéria musia byť:
Nemôžem súhlasiť s názorom, že odzvonilo evokovaným potenciálom, že sú nepotrebné, lebo ich v plnej miere nahradí MRI. Neodzvonilo im. Prečo?
Nemôžem tiež súhlasiť s názorom, že vyšetrenie likvoru pri diagnostikovani SM je nepotrebné, pretože ho plne nahradí MRI. Nijaká radiologická metóda nenahradí parametre, ktoré sa získajú z likvoru. V likvore sa odráža metabolizmus mozgu. Túto metódu zatiaľ nevie nahradiť ani MRS.
Kritériá pri hodnotení MRI
Hovorilo sa tu podrobne a zanietene o kritériach na hodnotenie MRI. Situácia v SR je v súčasnosti taká, že koľko MRI pracovísk, toľko
Napriek mnohým, veľmi podrobným guide-lines, týkajúcim sa použitia MRI pri SM, je situácia taká, aká je uvedená na začiatku tohoto odstavca. Nepoužívajú sa jednotne stanovené rezy, sekvencie, či a kedy použiť kontrastné médium, nekvantifikuje sa počet ložísk, ich veľkosť, celkový objem ložísk, kvantitatívne stanovenie atrofie mozgu atď. Naviac účasť miechy na chorobe sa často opomína a MRI vyšetrenie miechy je skôr výnimkou ako súčasťou každého vyšetrenia. Preto, podľa môjho názoru by malo byť:
3. Ďalšou kategorickou požiadavkou pripraviť návrh štruktúrovanej metódy a štruktérovaného popisu MRI vyšetrenia, ktorý bude obsahovať
Otázka centier
Dnes sa o SM starajú všetky nemocnice, kde sú neurologické oddelenia, ale len v niektorých centrách majú právo predpisovať účinnú liečbu. Kto vymyslel tento sytém starostlivosti, ktorý uprednostňuje niektoré pracoviská (len v liečbe, ostatná starostlivosť im zostáva), a iné diskriminuje, neviem. Skutočnosť je však taká, že jednotný systém starostlivosti a jeho realizácia v praxi o pacientov s SM chýba . Neviem či sú „centrá“ potrebné. Poznám neurologické pracoviská, ktoré nie sú centrami a pri tom majú výborný intelektuálny potenciál, alebo aspoň rovnaký ako existujúce „centrá“. Rozhodne som za to, aby si pacient sám mohol vybrať, ktorú nemocnicu si vyberie, čo sa oňho bude starať. Je to dokonca jeho ústavné právo. Nijaká rajonizácia je najlepšia rajonizácia.(netýka sa praktických lekárov a snáď ani špecialistov)
Uvedené guide- lines by rozhodne mali obsahovať:
4. kategorickou požiadavkou mala byť príprava nového guide-line „Ako organizovať starostlivosť o SM v SR“
Terapia
O terapii sa diskutovalo najviac. Išlo najmä o to:
Na všetky tieto otázky a mnohé ďalšie sa snažili účastníci nájsť odpoveď.
Kontroverzie v neurológii
Ako to už býva, a ako je to v celej medicíne, aj v neurológii, a nielen v medicíne a v neurológii, vznikli aj v priebehu tohoto podujatia kontroverzné názory. Kontroverzie sú základom pokroku. Tak je to správne. Ukázalo sa to aj na tomto vedeckom podujatí. Mali by by súčasťou každého vedeckého podujatia. Mohli by sa organizovať dokonca osobitné vedecké konferencie, kongresy, sympózia s tématikou kontroverzie v neurológii. Napr. v prípade SM
To významne zatraktívni každé vedecké podjatie. Bol som členom Intern. Advisory Board 1st World Congress on Controversies in Neurology, ktorý sa konal v Berlíne minulého roku a som členom tohoto výboru aj 2nd World Congress on Controversies in Neurology, ktorý sa bude konať v Aténach tohoto roku. Pozývam všetkých záujemcov neurológov zo Slovenska. Bol to úžasný kongres. V živote som sa zúčastnil aktívne mnohých medzinárodných, svetových a európských kongresov a konferencií. Takú živú, provokatívnu, strhujúcu diskusiu som nezažil. V Conclusion remark som nevedel som nájsť vhodnejšie zhodnotenie takéhoto priebehu kongresu ako „orgazmus v neurológii“. Skúsme niečo podobného organizovať aj u nás..
5. Považujem za ďalšiu kategorickú požiadavku organizovať pravidelne konferencie, kongresy alebo sympózia s témou „Kontroverzie v neurológii“.
Sekcia sestier
Osobitne hodnotím zorganizovanie sekcie sestier. Voľakedy sme to začali robi s MUDr Kondášom. Bolo to velmi užitočné, prospešné a vysoko hodnotené. Potom nastalo obdobie kedy sa na to zabudlo. Ale sestra je dôležitý činiteľ v našej práci, pretože
Prečo teda neorganizovať naše vedecké podujatia spolu so sestrami. Na významných vedeckých podujatiach v zahraničí je to bežná prax.. Z toho vyplýva:
6. Ďalšia kategorická požiadavka organizovať každé vedecké podujatie spolu so sestrami. Ale tak, aby lekári mali možnosť priamo sa týchto podujatí zúčastniť.
Kurzové materiály
Chcel som mať pripomienku k tomu, aby sa všetky prednášky z kurzu dodali všetkým účastníkom formou písomnou alebo na CD. Tak je to zvykom na každom serióznom zahraničnom kurze. Zistil som, že naše organizátorky na to mysleli a každý účastník dostane všetky materiály na CD. Excelentné.
Úvaha o neurológii a politike
V našej slovenskej neurológii je nemálo takých neurológov, ktorí poctivo pracujú,
Napriek tomu, neboli z tohoto mála medzinárodne aktívnych, zvolení za členov výborov, ani do funkcií, ktoré môžu ovplyvňovať politiku neurologickej starostlivosti. Hovorí sa, že každý muž má takú ženu, akú si zaslúži a každá žena takého muža akého si zaslúži. Možno to rozšíriť a povedať, že aj každý štát má taký parlament a takú vládu, akú si zaslúži. A prenesené na neurologické územie „neurológia má takých funkcionárov akých si zaslúži“. Rád by som však uviedol, že ak sa dnes trápime nad tým, aké postavenie má neurológia medzi ostatnými medicínskymi disciplínami, potom treba vedieť, že je to aj, ale nielen, predovšetkým preto, lebo sme neurológiu nedostali do politiky. Keď pred 18 rokmi začala „Decade of the Brain“ v USA, mala naša neurológia vynikajúcu šancu odkukať tento systém a realizovať ho aj u nás. Pre americkú neurológiu priniesol obrovské množstvo finančných prostriedkov, nových výskumných projektov, prístrojov a mimoriadnu podporu senátu a vlády USA. Prepásli sme to. A mnoho ďalších možností. Preto:
7. Ďalšou kategorickou požiadavkou je dostať našu neurológiu do politiky, a nie politiku do neurológie. Získať pre vízie neurológie poslancov na úrovni parlamentu, krajov a okresov, nadšencov ktorí budú ochotní pomáhať budovať neurológiu na úrovni vlády a krajských úradov. A nesmieme zabudnúť, že musíme pre túto myšlienku získať aj naších pacientov. Ale nielen skutočných pacientov, ale aj pacientov potenciálnych, ku ktorým patria nielen hypertonici, arteriosklerotici, diabetici, obézni ľudia, ale aj zdravá populácia. Keď ich získame pre naše vízie, zlepší aj postavenie slovenskej neurológie, ale zkvalitní a zefektívni sa aj zdravotná starostlivosť o neurologických pacientov i podmienky pre výskum.
Neurológia je prefeminizovaná
Že neurológia je prefeminizovaná je dávno známy fakt. Netrápme sa tým, a nepovažujme to za handikap. Je tam veľa žien, ale treba poctivo povedať, že je tam veľa múdrych žien, kreatívnych žien, odborne a vedecky fundovaných žien. A veľa pekných a atraktívnych žien. Ale predovšetkým je tam veľa žien, ktoré sú osobnosťami, ktoré veria neurológii, majú ju radi a robia všetko, aby sa rozmáhala, a progredovala. Osobne som presvedčený, že keď niekto niečomu alebo niekomu verí, tak vďaka tomu to prežije. Veríme našej neurológii a vďaka tomu neurológia prežije. Ale my chceme viac, nielen aby prežila, ale aby žila plnohodnotný život. A k tomu potrebuje statočných neurológov. Neurológov statočných v práci. Pretože nielen v rozprávke ale aj v bežnom živote sa oplatí byť statočným. Statočnosť sa odráža v práci i v živote. Povedané symbolicky: „neurológia to je naša kvetina, ktorú treba polievať, aby prežila a žila. Možno by bolo dobré ju aj pohnojiť, nejakými guide-lines, kurzami ako bol tento a pod“. Pretože nie je dôležité o akej budúcnosti našej neurológie snívame, o akú sa snažíme ale akú si ju sami urobíme. A vďaka našim ženám –neurologičkam- môže byť vynikajúca.
Organizácia
Bola výborne zvládnutá, fungovalo všetko. Vynikajúce ubytovanie, fungujúca premietacia technika, fungujúce ozvučenie, výborný spoločenský a kultúrno-športový program, excelentná atmosféra. Počet účastníkov 180, čo napĺňa počet, aký býva pri celoštátnych koferenciách . Za to treba poďakovať organizátorom, naším zanieteným neurologičkám, doc. Klímovej,PhD., MUDr. Procházkovej,CSc., ktoré nielen zanietene ale aj odvážne bojujú za lepší a kvalitnejší život pacientov s týmto handikapujúcim ochorením. Bojujú často s dogmatickými názormi limitujúcimi podávanie účinných liekov u pacientov pod 18 a nad 45 rokov ale i s mnohými ďalšími obmedzeniami. Treba poďakovať sponzorom, bez veľkorysosti ktorých by sa toto podujatie nemohlo realizovať, predovšetkým spoločnosti TEVA (generálny sponzor), Bayer Schering Pharma, Biogen Idec, Merck Serono a Gedeon Richter. A treba poďakovať autorom za vynikajúce prednášky, Doc. Klímovej,PhD., MUDr. Procházkovej,CSc., MUDr Kanianskej, prim. Kravcovej, MUDr. Tormášiovej,PhD., MUDr. Szilasiovej,PhD., MUDr. Mikuláškovej, MUDr. Lisej, CSc., MUDr. Szedelyovej, MUDr. Hlubekovej, Prof. Lisému, DrSc., vynikajúcemu vedcovi Doc. Rosochovi, CSc., snáď aj autorovi tohoto príspevku, prim. Belanovi, CSc., vynikajúcemu radiológovi,, MUDr. Štouračovi, PhD., z Brna, doc. Brozmanovi, CSc., MUDr. Hochmuthovi, MUDR. Minčíkovi, prim. Gurčíkovi, a všetkým ostatným, ktorí naplnili excelentným obsahom a formou program a takisto našim neurologickým sestrám, ktoré pripravili vynikajúci program.
Analýza programu ukázala zaujímavé výsledky, z 23 prednášok pripravili ženy 15 (65.8%). A boli to takisto ženy, ktoré zorganizovali toto vedecké podujatie. Nakoniec v celej slovenskej neurológii je prevažné zastúpenie žien ako smne to uviedli vyššie. Z toho možno dedukovať, že ženy sa stávajú v našej neurológii osobnosťami, ktoré môžu ovplyvňovať jej smerovanie. A ženy, ktoré sú osobnosťami nestarnú. Práve naopak, tak ako dozrieva osobnosť (čo sa deje s našími neurologičkami), tak dozrieva aj krása ženy. A preto vždy – bez ohľadu na vek – vzrušujúco prekvapujú, a prekvapujúco vzrušujú – svojou osobnosťou.
Nijaký lekár a lekárka z inej lekárskej disciplíny, a nijaká sestra z inej lekárskej disciplíny ako je neurológia nemá také možnosti, vedomosti, skúsenosti a zručnosti by dobrým lekárom – neurológom, dobrou sestrou ako naše neurologičky a naše sestry. Oni sú obdarené umením, čarom a šarmom, ktoré robia dobrého lekára a dobrú sestru. A účinný, najúčinejší je liek, ktorý je spôsobený týmto čarom. Čarom takýchto osobností (píše sa v Elersovom papyruse v staroegyptskom lekárstve). Pamätajte na to vždy vo svojej práci.
Blahoželám Vám k tomuto podujatiu, k úspechom, ktoré dosahujete. Nech Vám zdravie slúži, šťastie praje a túžby nech sa Vám napĺňajú.